اخبار

خانه‌تکانی یا آب‌تکانی؟

خانه‌تکانی یا آب‌تکانی؟
هم‌چنان که زمان را به ثانیه و طلا را به گرم می‌سنجیم، در مقوله محاسبه مصرف آب نیز آب را نه با لیتر و مترمکعب بلکه باید بر اساس تعداد قطرات محاسبه کرد.

از آنجا که 70 درصد آب در بخش خانگی در آشپزخانه، حمام و رورشویی‌ها مصرف می‌شود، یکی از روش‌های سریع کاهش مصرف آب، اصلاحات ابزاری یا همان نصب لوازم کاهنده مصرف است.

استفاده از سردوش‌های کاهنده در حمام، نصب قطعات پرلاتور و یا دُرافشان در شیرهای روشویی، استفاده از فلاش‌ تانک‌های دوحالته و بهره‌مندی از  شیرهای اهرمی می‌تواند مصرف آب را یه مقدار زیادی کاهش دهد.  

یک سردوش معمولی در هر دقیقه معادل 20 لیتر خروجی دارد؛ اگر فردی فقط 10 دقیقه زیر دوش آب باشد، برابر با 200 لیتر آب مصرف می‌کند؛ اما سردوش‌های کم مصرف با همین کارایی و کیفیت و حتی سطح پاشش بیش‌تر و با اختلاط هوا با آب شش لیتر در دقیقه خروجی دارد.

 اگر فردی با همین سردوش 10 دقیقه استحمام کند، 140 لیتر در دقیقه می‌تواند مصرف آب را کاهش دهد. شیرهای سنتی دومحوره روشویی‌ها به علت سختی و سرعت پایین تنظیم دما همواره موجب هدررفتن مقداری آب می‌شود؛ در صورتی‌که شیرهای اهرمی با تنظیم سریع دما و قطع و وصل سریع جریان آب، 30 درصد مصرف آب را کاهش می دهد.

 قطعات کاهنده پرلاتور یا دُرافشان می‌تواند تا 50 درصد مصرف آب را کاهش دهد.  

برای درست مصرف کردن کالاهای حیاتی در زندگی، در کنار اصلاحات ابزاری، بیشتر نیازمند تغییر رفتار و تغییر الگوهای نادرست رفتاری هستیم.

آبی که در شبکه آب‌رسانی برای مشترکان توزیع می‌شود، آبی با کیفیت، ویژه آشامیدن و ضامن سلامتی افراد است؛ اگر این آب را برای آبیاری فضای سبز و یا شست‌وشوی خودرو، معابر و ..... استفاده کنیم بقا و سلامت خود را به خطر انداخته‌ایم.
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۴:۰۸
روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران |

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید