اخبار

همایش آموزشی نقش بانوان در مدیریت مصرف آب تحت عنوان نقطه صفر آبی در شهرستان پیشوا برگزار شد

همایش آموزشی نقش بانوان در مدیریت مصرف آب تحت عنوان نقطه صفر آبی در شهرستان پیشوا برگزار شد

با حضور مشاور وزیر نیرو در امور بانوان و خانواده دومین همایش نقطه صفر آبی در محل فرمانداری شهرستان پیشوا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران: در این همایش آموزشی و اجتماعی که با موضوع نقش‌آفرینی بانوان در مدیریت مصرف آب و معرفی طرح زیست‌محیطی فاضلاب شهری پیشوا برگزار شد علاوه بر مشاور وزیر نیرو، فرماندار شهرستان پیشوا، مدیرعامل شرکت، مشاور امور بانوان شرکت مادر تخصصی آب و فاضلاب کشور، بانوان و نماینده‌های انجمن‌های فرهنگی بانوان شهرستان نیز حضور داشتند.

مشاور امور بانوان شرکت آبفا جنوب شرقی استان تهران در خصوص این همایش گفت: در راستای ترویج مصرف بهینه آب و لزوم نقش‌آفرینی بانوان جهت مشارکت مردمی در تکمیل طرح زیست‌محیطی فاضلاب شهری این گردهمایی برگزار شد.

نادری نسب افزود: بانوان شاغل در دستگاه‌های اجرایی و دولتی به دلیل اثرگذاری در محیط کار و خانواده و به‌عنوان سفیران فرهنگی نقش پررنگی در نهادینه‌سازی مصرف بهینه آب‌دارند چراکه آنان پرورش‌دهنده فرزندانی هستند که خود میراث دار این نعمت بی‌بدیل هستند و می‌توانند در قالب برنامه‌های فرهنگی و آموزشی به گسترش فرهنگ مدیریت مصرف آب بپردازند و نگاه نگران نسل‌های آینده را نسبت به کمبود این مایه حیاتی به آرامش تبدیل کنند.

مدیرعامل شرکت آبفا جنوب شرقی استان تهران در ابتدا این همایش طی بیان مطالبی درزمینهٔ، وضعیت بارندگی در ایران و جهان، میزان و سرانه مصرف آب، اظهار داشت: متوسط نزولات جوی در ایران سالانه 250 میلی‌متر و میزان بارندگی در دشت ورامین در سال‌های پر بارش 190 میلی‌متر است و این عدد در سال‌های کم بارش حتی به مرز 150 میلی‌متر نیز رسیده است با این شرایط ما در منطقه خشکی قرار داریم و منابع آبی هم محدود است و با توجه به مصارف بالای آب در تمامی بخش‌ها لزوم مدیریت مصرف و بازچرخانی پساب شهری برای استفاده مجدد در مصارف صنعتی، کشاورزی و فضای سبز ضروری است.

 علیرضا کارگری در ادامه بابیان این مطلب که همه ما در قبال مسئله بحران آبی مسئولیم و باید جهت مقابله با آن مشارکت داشته باشیم، خاطرنشان کرد: در این میان نقش بانوان از همگان برجسته‌تر است چراکه آنان می‌توانند به‌عنوان مربیان تربیتی و مادران در کانون گرم خانواده با ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و مشارکت مردمی در خرید اقساطی انشعابات فاضلاب برای تکمیل طرح زیست‌محیطی تأثیرگذار باشند.

فرماندار شهرستان پیشوا سخنران بعدی نشست بود و طی بیاناتی در خصوص جایگاه زنان در مدیریت اظهار داشت: با عنایت به این‌که فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب نیاز به اقدامات و برنامه‌های تربیتی و آموزشی دارد نقش بانوان در مدیریت مصرف آن بسیار تأثیرگذار است.

عباسی با اشاره به حساسیت و اهمیت بازچرخانی آب و اجرای طرح فاضلاب شهری و ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرستان پیشوا همچنین بابیان این‌که دولت نگاه ویژه‌ای به مدیریت زنان در عرصه‌های مختلف دارد افزود: نقطه آغازین فعالیت‌های فرهنگی درزمینهٔ آب در شهرستان پیشوا به بانوان اختصاص داده شد و با توجه به اجرای طرح فاضلاب در این شهر تقاضا داریم نسبت به تکمیل و بهره‌برداری کامل از ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب مشارکت فرهنگی و اجتماعی جهت خرید انشعابات فاضلاب داشته باشید.

در ادامه مشاور وزیر نیرو در امور بانوان و خانواده با اشاره به نقش پررنگ زنان در مدیریت مصرف آب اظهار داشت: بانوان با ترویج و آموزش مصرف بهینه آب در خانواده و تربیت فرزندان، تأثیر شگرفی بر کاهش مصرف آب و مدیریت مصرف این مایه حیاتی ایفا می‌نمایند.

 مولود شیوا با اشاره به بحران آب و مسائل زیست‌محیطی در کشور افزود: باید از ظرفیت زنان در مدیریت مصرف آب استفاده نمائیم و با اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی برای این قشر و افزایش آگاهی آنان نسبت به آب و محیط‌زیست، نقش آنان را در این زمینه ارتقا بدهیم به فرض مثال اگر یک خانم خانه‌دار بداند با دور ریختن یک پرس پلو درواقع 680 لیتر آب مجازی را به همراه آن هدر داده و چه آسیب‌هایی را بر سر محیط‌زیست آورده به‌هیچ‌وجه به این کار دست نمی‌زند.

مشاور وزیر نیرو تصریح کرد: در مرحله اول باید به این باور برسیم که با کمبود و محدودیت منابع آبی مواجه هستیم و در مرحله بعدی به دنبال راهکارهای مدیریت مصرف و صرفه‌جویی باشیم و این مهم نیاز به اطلاع‌رسانی، فعالیت و پیگیری دارد.

در ادامه مشاور امور بانوان شرکت مادر تخصصی مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع و بروز تنش و بحران آبی در کشور مدیریت مصرف و جلوگیری از تلفات این مایه حیاتی امری ضروری است و بانوان با عنایت به جایگاه تربیتی و اجتماعی که دارند می‌توانند در این زمینه نقش‌آفرینی نمایند.

 دانایان افزود: رویکرد بانوان در مدیریت از حساسیت و ظرافت خاصی برخوردار است و این مهم می‌تواند در مدیریت مصرف بهینه آب و مشارکت آنان در این زمینه تأثیرگذار باشد.

۲۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۰
روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران |

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید